Dette er skremmende utvikling

Vi ser at den ene nettleseren etter den andre velger å innføre kunstig intelligens i sine funksjoner, men det finnes heldigvis unntak som går mot strømmen. Kun én nettleser velger å si nei til KI-funksjoner.

Les også: KI-nettlesere bør ikke brukes

KI-nettlesere

Hvorfor er nettlesere med KI-baserte funksjoner uønsket? Det er flere grunner til dette. KI-funksjoner er ikke til å stole på.

KI-funksjoner er gjerne brukt til å samle inn informasjon og tilrettelegge dette for brukeren. Gang på gang viser det seg at slik informasjon inneholder faktafeil, fordi det er roboter som behandler informasjonen og den er ikke faktasjekket av mennesker.

Det som kanskje er mer skremmende er at flere nettlesere tilbyr KI-funksjoner som utfører handlinger automatisk, for eksempel netthandel – i verste fall kan dette gå ut over sikkerheten – det kan være en gavepakke for kriminelle som får enklere tilgang til din datamaskin via nettleseren din.

Den ene nettleseren etter den andre er enten allerede med KI-funksjoner innebygd eller vurderer å innføre dette. Dette gjelder nettleserne Comet (Perplexity), ChatGPT Atlas (OpenAI), Dia Browser, Brave, Edge (Microsoft), Firefox (Mozilla), Opera og Chrome (Google).

Vivaldi går mot strømmen

Det er kun én nettleser som foreløpig går mot strømmen og velger å si nei til KI-funksjoner og det er Vivaldi.

Kilder: bleepingcomputer.com, vivaldi.com, mozilla.org, opera.com, microsoft.com