– KI-nettlesere bør ikke brukes
Det har allerede kommet flere eksempler på at kunstig intelligens ikke er til å stole på, spesielt når det gjelder informasjon du får via KI-funksjoner i nettlesere.
Les også: KI-nettlesere er ikke til å stole på
Dårlig sikkerhet
Nå går analyseselskapet Gartner enda lenger med å advare mot bruk av KI-nettlesere, spesielt for bruk i bedrifter. Dette er konklusjonen i ny anbefaling om KI-nettlesere. Gartner mener KI-nettlesere prioriterer brukeropplevelse høyere enn sikkerhet i innstillinger.
Gartner kommer med to eksempler på uheldige funksjoner i KI-nettlesere. Den ene er KI-verktøylinje som skal gi brukeren en oppsummering om et tema. Den andre er en KI-funksjon som kan automatisere oppgaver på nettsider.
Slike funksjoner sender gjerne potensielt sensitiv informasjon fra nettleseren og til en KI-del i nettskyen som behandler informasjonen. Dette mener Gartner innebærer for stor risiko for den eller de som bruker en KI-basert nettleser. Gartner mener det kan være aktuelt å blokkere ansatte i en bedrift fra å laste ned og installere en KI-nettlesere. Gartner mener ansatte ikke er klar over risikoen.
Hvilke nettlesere?
Hvilke nettlesere er KI-baserte? Comet fra Perplexity og ChatGPT Atlas fra OpenAI er KI-nettlesere. Edge fra Microsoft er delvis KI-basert og både Chrome og Opera skal etter planen bli KI-nettleser. Det kommer sannsynligvis flere i nærmeste fremtid.
Kilde: theregister.com