Første KI-bildet som får opphavsrettsbeskyttelse
Det har nylig skjedd et historisk vedtak i USA om hva slags bilder som kan få opphavsrettsbeskyttelse.
Les også: Nettstedkart for Dataporten
For første gang har et bilde som er laget med kunstig intelligens fått opphavsrettssbeskyttelse.
Her er bildet
Det aktuelle bildet kan du se på invoke.com. Selskapet Invoke som står bak dette stuntet er et selskap som tilbyr et fototjenester for profesjonelle.
Invoke la inn en søknad i fjor til U.S. Copyright Office for at bildet skulle få opphavsrettbeskyttelse. Etter flere forsøk ble bildet til slutt godkjent. Kontoret som gir tillatelse for beskyttelse av opphavsrett godkjenner egentlig ikke bilder som er laget med kunstig intelligens.
Men, etter å ha lest reglene for opphavsrettsbeskyttelse grundig klarte sjefen for Invoke å få søknaden godkjent. I reglene om opphavsrett sier nemlig at dersom et KI-bilde inneholder spor etter redigeringer av et menneske, da kan et slikt bilde likevel godkjennes.
Andre aktører har forsøkt dette tidligere mange ganger, nemlig å søke om beskyttelse for et KI-bilde, men ingen har lykkes, før nå. Invoke skal altså ha klart dette ved å kombinere menneskeaktig redigering med kunstig intelligens. Invoke klarte med andre ord å overbevise kontoret for opphavsrettsbeskyttelse i USA om at bildet er delvis redigert av et menneske.
Demonstrasjonsvideo
Denne videoen, som skal vise at det er et menneske som redigerer bildet, ble brukt som bevis for at bildet faktisk er redigert delvis av et menneske:
Kilde: petapixel.com
Siste kommentarer