Se lyn i sanntid!
Det finnes en nettside som viser deg hvor lynet slår ned i sanntid.
Les også: Nettstedkart for Dataporten
Du kan med andre ord se på et kart om et tordenvær er i nærheten av hvor du er akkurat nå.
Les også: Vær-guiden
Nyttig tjeneste
Du kan se lynet på yr.no/lyn. Adressen var tidligere lyn.met.no, men nå er adressen altså endret. Du kan fortsatt se lynnedslagene i sanntid, men nå er kartet ikke zoomet inn på stedet hvor du er plassert, men vi får et stort kart hvor vi selv må eventuelt zoome inn på bestemt område i Norge eller andre steder. Nå er lyn-tjenesten rett og slett blitt en del av Yr i stedet for å være separert fra yr.no som den var tidligere.
Denne tjenesten bruker fargekoder. Røde prikker betyr lynnedslag som er ett minutt gamle. Lyseblå farge betyr noen minutt gamle lynnedslag. Deretter blir blåfargen mørkere og mørkere etter hvert som det går flere minutter.
Du kan zoome inn og ut av kartet for å se detaljer eller for å se et større område. Du kan også dra kartet ditt du ønsker med musen for å se andre områder enn det som er i fokus akkurat nå.
Vi kan velge å vise lynnedslagene siste 24 timer, siste 12 timer eller siste time.
Mangler fortsatt en historikk-funksjon
Dette er jo en meget nyttig tjeneste for å følge tordenvær, men vi kan ikke se i hvilken retning tordenværet beveger seg, altså nord, sør, vest eller øst. Man må rett og slett se på kartet litt senere for å se hvilken retning det beveger seg. Det kunne kanskje vært en historikk-mulighet for å se situasjonen for en halv time siden, for eksempel. Vi ser riktignok «Siste 24 timer» og «Siste time» men dette fungerer ikke optimalt.
Hvem er det som står bak?
Dette er et samarbeidsprosjekt mellom NRK, Meteorologisk Institutt, Statens Kartverk og GeoNames.
Kilde: yr.no
Siste kommentarer