Skuffende WordPress-utvikling
Vi registrerer med skuffelse at versjon 7.1 av WordPress ikke er endret slik vi hadde håpet på. Meningen er at WordPress skal være enklere å jobbe med, men i stedet skjer det motsatte.
Les også: WordPress-skolen
Nyhetene
Dette er noen av nyhetene i WordPress 7.1:
Responsive stiler. Du kan selv angi hvordan en blokk ser ut på forskjellige skjermstørrelser direkte i redigeringsverktøyet, både for globale stiler og individuelle blokker, alt uten å skrive tilpasset CSS.
Admin-verktøylinje. Verktøyraden for administrasjion følger med deg i alle redigeringsverktøy.
Beskjæring av bilder. WordPress får en ny måte å beskjære bilder. En ny modal for medieredigering erstatter det gamle innebygde redigeringsverktøyet.
Innebygde notater med omtaler og rik tekst. Notater støtter nå rik tekst og omtaler.
Uønskede endringer
Problemene startet med WordPress 5.0 i 2018. Da fikk WordPress blokkene. For åtte år siden kunne vi lese av kommentarfeltene for WordPress Support at dette var uønsket av de fleste. Hvorfor i alle verden endre noe som fungerer bra? Hensikten var visstnok å gjøre WordPress mer brukervennlig, men resultatet er faktisk det motsatte. Alt skulle redigeres med blokker. Problemet er bare at redigering innenfor hver blokk gir begrenset frihet sammenlignet med tidligere WordPress-versjon.
Dette fortsetter i versjon 7.0. De som utvikler WordPress har funnet det fornuftig å endre HTML-blokken ganske radikalt i versjon 7.0. Denne blokken er redningen for oss som ønsker med kontroll over redigeringer. Resultatet er at HTML-blokken er nå vesentlig mer tungvinn å jobbe med, noe som innebærer flere klikk og som gjør arbeidsflyten lengre enn den trenger å være.
Dette er blitt justert versjon 7.1, men måten dette er endret er helt hårreisende. I stedet for å gjøre arbeidsflyten enklere har utviklerne lagt inn ett ekstra klikk før HTML-blokken kan redigeres. WordPress er rett og slett blitt «bloated» med alt for mange unødvendige innstillinger og funksjoner.
Oppdatering
For ordens skyld, denne oppdateringen installeres via kontrollpanelet i WordPress. Du får egen lenke for dette, men husk å ta sikkerhetskopi av WordPress før du setter i gang!
Kilde: wordpress.org